Read MoreRespublika ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy tibbiyot endokrinologiya markazi endokrinologlari A.Yusupov, S.Mehmonova, U.Asqarov, Yu.Xayitov, U.Imomberdieva, J.Ubbievlar tomonidan Qoraqalpog’iston Respublikasi Amudaryo tumani №6 OP va KTMP axolisi orasida, endokrin kasalliklarni erta aniqlash maqsadida skrining tadbirlari, OP va OShP larning oilaviy shifokorlari va patronaj hamshiralari o’rtasida “40 yosh va undan katta aholini skriningdan o’tkazish tartiblari to’g’risida” seminarlar o’tkazildi. Skrining tekshiruvlarida …
Read MoreJoriy yilning 6-iyun kuni Respublika ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy tibbiyot endokrinologiya markazi endokrinologlari U.Asqarov, S.U.Mexmonovalar tomonidan Nukus shahridan va Nukus tumanidan “Sindrom Shereshevskogo-Ternera” bemorlari, Beruniy, Amudaryo, Xo’jayli va Taxiatosh tumanlaridan “Buyrak usti bezlarining birlamchi yetishmovchiligi sindromi” bilan bemorlar filialga chaqirilib, tahlil uchun qon olinib, genetik tahlillar o’tkazish uchun Toshkent shahri Respublika ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy tibbiyot endokrinologiya markazi laboratoriyasiga…

Врачи-эндокринологи Республиканского центра специализированной научно-практической медицины эндокринологии Юсупов А., Мехмонова С., Аскаров У., Хаитов Ю., Имомбердиева У., Уббиев Ж. среди населения семейных поликлиник №6 и №8 города Нукуса, в Нукусском государственном педагогическом институте проводились скрининговые мероприятия с целью раннего выявления заболеваний. В ходе скрининговых исследований выявлены сахарный диабет, преддиабет, избыточная масса тела и ожирение. Им…
Read MoreВрачи-эндокринологи Республиканского центра специализированной научно-практической медицины эндокринологии Юсупов А., Мехмонова С., Аскаров У., Хаитов Ю., Имомбердиева У., Уббиев Ж. среди населения Амударьинского района ОП №6 и КТМП республики Каракалпакстана с целью раннего выявления эндокринных заболеваний проведены скрининговые мероприятия на тему «Методы обследования населения 40 лет и старше» между семейными врачами и патронажными медсестрами ОП и…
Read More6 июня т.г. врачи-эндокринологи Республиканского центра специализированной научно-практической медицины эндокринологии Аскаров У., Мехмонова С.Ю., пациенты г. Нукуса и Нукусского района «Синдром Шерешевского-Тенера», «Заболевания надпочечников» г. Беруний, Амударья В отделение были вызваны больные Ходжайлинского и Тахятошского районов с «синдромом первичной недостаточности», у них была взята кровь на анализ, направлена в лабораторию Республиканского специализированного научно-прикладного медицинского эндокринологического…