Maktabda tadqiqot olib bormoqda
Akademik Yo.X.To’rakulov nomidagi Respublika Ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy endokrinologiya tibbiyot markazi “Xavf guruhlarida yod tanqisligini biologik monitoring qilish usulini ishlab chiqish hamda diagnostika va davolash algoritmlarini yangilash” nomli ilmiy loyihasini amalga oshirmoqda.        Ushbu loyiha vazifalarini bajarish doirasida aholining yod bilan ta’minlanganlik holatini baholashga qaratilgan keng ko’lamli tadqiqot ishlari o’tkazilmoqda, unda 7-12 yoshdagi bolalar, ya’ni maktab yoshidagi…
O‘quv seminari
Akademik Yo.X.Turakulov nomidagi Respublika ixtisoslashtirilgan endokrinologiya ilmiy amaliy tibbiyot markazining tibbiyot xodimlarini o‘ta xavfli kasalliklar profilaktikasi bo‘yicha o‘qitish to‘g‘risidagi 310-sonli buyrug‘i bo‘yicha O‘ba kasalligiga qarshi kurashish markazi KK filiali shifokori A.Ishmuratov, Nukus kanali SETxJSB shifokori V.Abdixayrova, RBJK shifokori A.Sisenovalar tomonidan Shifokorlar va o‘rta bo‘g‘in tibbiyot xodimlari bilan o‘ta xavfli kasalliklar bo‘yicha o‘quv seminar bo‘lib o‘tdi.

Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр эндокринологии имени академика Ё.Х.Туракулова реализует научный проект «Разработка метода биологического мониторинга и обновление алгоритмов диагностики и лечения йододефицита в группах риска.» В рамках выполнения задач данного проекта проводится масштабное исследование, направленное на оценку состояния йодной обеспеченности населения, в котором определяется медианная концентрация йода в моче у детей 7-12 лет, т.е.…
Согласно приказу No 310 о прохождении обучения медицинских работников Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра эндокринологии имени академика Ё.Х. Туракулова по профилактике особо опасных заболеваний, врач филиала КК Центра по борьбе с чумой А. Ишмуратов, врач СЭТхЖСБ Нукусского канала В. Абдихайрова, врач РБЖК А. Сисенова. Состоялся учебный семинар по особо опасным заболеваниям с участием врачей и…