O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 26-yanvardagi “Endokrinologiya xizmatini takomillashtirish va ko’lamini kengaytirish chora-tadbirlari to’g’risida” gi PQ-102-sonli qarori ijrosini ta’minlash maqsadida 2025 yil 7-9-aprel’ kunlari “2 tur qandli diabet bemorlarni terapevtik o’qitish Milliy maktabi bo’yicha Yo.X.Turakulov nomidagi Respublika ixtisoslashtirilgan endokrinologiya ilimiy-amaliy tibbiyot Markazi xodimi-trener Sevara Ismatullaeva tomonidan hududda faoliyat olib borayotgan endokrinolog xonasi xamshiralari uchun seminar-trening o’tkazilmoqda.
Trening seminarda har bir tumanlardan 1 nafardan endokrinolog xonasi hamshiralari va RIEIATM Qoraqalpog’iston Respublikasi filialidan tanlab olingan hamshiralar “trener” sifatida o’qitilmoqda.

В целях обеспечения исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан от 26 января 2022 года №ПП-102 «О мерах по совершенствованию и расширению сферы эндокринологической помощи» 7-9 апреля 2025 года проведена Республиканская школа терапевтической подготовки больных сахарным диабетом 2 типа, Севара Исматуллаева, сотрудник-тренер Института им. Ю.Х. Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр эндокринологии им. Ё.Х.Туракулова проводит семинар-обучение для медицинских сестер эндокринологических диспансеров, работающих на территории Республики.
На обучающем семинаре в качестве «тренеров» проходят обучение по 1 медсестре от каждого района эндокринологического кабинета и медсестры, отобранные из филиала НИИЭИПТМ Республики Каракалпакстан.