Akademik Yo.X.Torakulov nomidagi Respublika, ihtisoslashtirilgan endokrinologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi Qoraqalpog‘iston Respublikasi filiali va «UMID» xayriya jamoat birlashmasi Gruziya davlatining yetakchi mutaxassislari bilan hamkorlikda mintaqada 18-25 yoshdagi 1-toifa qandli diabet bilan og’rigan bemorlar uchun ta’lim mashg’ulotlari, shuningdek, birlamchi tizimdagi hamshiralarning homiyligi va amaliyoti tashkil etildi!
1-toifa diabet bilan og’rigan bemorlarning umr ko’rish davomiyligi va o’zini o’zi boshqarish bo’yicha terapevtik yondashuv bo’yicha mashg’ulotlar o’tkazildi, insulinni kiritishning eng yangi zamonaviy usullari va yosh bemorlarda kasallik alomatlarini kamaytirish bo’yicha o’qitildi. Bemorlarga kundalik monitoring uchun maxsus diabet kundaligi berildi.
Seminarda ishtirok etgan jami 374 ta patronaj va amaliy hamshiralar qandli diabetning erta tashxisi, qandli diabet tarqalishining oldini olish uchun aholi o’rtasida sog’lom turmush tarzini targ’ib qilish, «D»nazorati ostida bemorlar bilan ishlash bo’yicha o’qitilgan.

Каракалпакский филиал Республиканского специализированной научно-практического медицинского центра эндокринологии имени Академика Ё.Х. Туракулова и благотворительное общественное объединение «УМИД» в сотрудничестве с ведущими специалистами государства Грузия в регионе были организованы образовательные занятия для больных сахарным диабетом 1 типа в возрасте 18-25 лет, а также патронаж и практика медицинских сестер в первичной системе!
Проведены занятия по терапевтическому подходу к продолжительности жизни и самоконтролю больных сахарным диабетом 1 типа, обучены новейшим современным методам введения инсулина и уменьшению симптомов заболевания у молодых пациентов. Пациентам для ежедневного мониторинга раздавался специальный дневник диабета.
Всего 374 патронажных и практических медицинских сестер, принявших участие в семинаре, прошли обучение по вопросам ранней диагностики сахарного диабета, пропаганды здорового образа жизни среди населения для предотвращения распространения сахарного диабета, работы с пациентами под контролем «Д».