Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 26 январдаги ПҚ-102-сонли “Эндокринология хизматини такомиллаштириш ва кўламини кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида” қарори хамда аҳоли саломатлигини мустахкамлаш ва профилактик чора тадбирлар ижроси бўйича 2025-йил 23-январь куни РИЭИАТМ ҚР филиали поликлиника бўлими эндокринолог шифокори Ещанова Гулбахар, ташкилий-услубий бўлими шифокори Т.Рахметовалар томонидан Тахиатош туман тиббиёт бирлашмасига қарашли КТПМ да тиббиёт ходимлари ўртасида 40…
Read More16-январ куни Канликул туманининг куратори З.Айназарова Янги шаҳар МФЙга скрининг ўтказди Скрининг давомида 50 нафар қишлоқ аҳолисидан 2 нафар Сахарный диабет 2-тип ва 3 нафар Предиабет аниқланди. 53-нафар семизлик даражаси ва Диффуз зоби касалликлари ҳам ҳисобга олинди. Пунк шифокори ва ҳамширалари билан суҳбатлашди ва скринингнинг аҳамияти ҳақида тушунтирилди.
Read MoreСоғлиқни сақлаш вазирлигининг 2024 йил 17 декабрдаги 384-сонли буйруғи ижросини таьминлаш мақсадида, Академик Ё.Х.Тўракулов номидаги Республика, иҳтисослаштирилган эндокринология илмий-амалий тиббиёт маркази Қорақалпоғистон Республикаси филиалининг шифокор ва ҳамшираларига “UzInfocom” МЧЖ мутахассилари томонидан DMED тизимини жорий қилишни бошлади.

Постановление Президента Республики Узбекистан № PQ-102 от 26 января 2022 года «О мерах по совершенствованию и расширению объема эндокринологической службы» и укреплению здоровья населения и осуществлению профилактических мероприятий 23 января 2025 года Ещанова Гулбахар, врач-эндокринолог, поликлиническое отделение, QR филиал РИЭИАТМ и врач организационно-методического отдела Рахметовалар Т. проконтролировала проведение скрининговой деятельности среди медицинских работников 40 лет…
6 января куратор Канлыкульского района З.Айназарова провела Скрининг в махале «Новый город». В ходе скрининга у 50 жителей села выявлено 2 диабета 2-го типа и 3-го предиабета. 53 жителей также учитывались уровень ожирения и диффузного опоясывающего заболевания. С врачей пункта и медсестрами объяснил важность обследования.
Система DMED внедряется в медицину.
В целях обеспечения выполнения приказа Министерства здравоохранения №384 от 17 декабря 2024 года специалисты ООО «UzInfocom» приступили к внедрению системы DMED, врачей и медицинских сестер филиала Каракалпакского филиала Республиканского специализированной научно-практического медицинского центра эндокринологии имени Академика Ё.Х. Туракулова