2026 йил чора-тадбирлар
Ўзбекистон  Республикаси  Соғлиқни  сақлаш  вазири  А.А.Худаяров топшириғига асос вазирликнинг соҳани ривожлантириш бўйича 2026 йил учун “ЙЎЛ ХАРИТА”си ишлаб чиқилиши юзасидан жорий йилнинг ноябрь ойида Республика  ихтисослаштирилган  Эндокринология  илмий-амалий тиббиёт  маркази  директори  Алимов  Анвар  Валиевич  бошчилигида Қорақалпоғистон  Республикаси  Соғлиқни  сақлаш  вазирлигида йиғилиш  ўтказилди. Йиғилишда: Туман даражасида эндокринологик хизматни ривожлантириш маршрутизацияси. (2026 йил чора-тадбирлар) Вилоят (Марказ филиаллари)  даражасида эндокринологик…
«Qondagi qand miqdorini aniqlang» aksiyasi o‘tkazildi.
Har yili 14-noyabr – Xalqaro qandli diabetga qarshi kurash kuni butun dunyoda keng nishonlanadi. «Adolat» sotsial-demokratik partiyasi ham kasalliklarning oldini olish va davolash bo‘yicha olib borilayotgan tadbirlar munosabati bilan turli aksiya va targ‘ibot tadbirlarini o‘tkazishni boshladi. Shu maqsadda bugun «Adolat» SDP Qoraqalpog‘iston Respublikasi Kengashi raisi N.Qayipbergenov boshchiligidagi partiya Kengashi faollari Qoraqalpog‘iston Respublikasi «Pedagogik mahorat markazi»ga…
144 soatlik o‘quv kursi boshlandi
Akademik Yo.X.Torakulov nomidagi Respublika, ihtisoslashtirilgan endokrinologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi Qoraqalpog‘iston Respublikasi filiali da “Terapiya va oilaviy shifokor amaliyotida endokrin kasalliklarni aniqlash va standart davolash” o‘quv dasturi bo’yicha 03.11.2025 dan 29.11.2025 davomida 144 soatlik o’quv kursi boshlandi. O‘quv dastur muallifi/ mualliflari: Raximova G.N., Xaydarova R.T., Djurayeva A.SH., Axrorov K.U.  Maqsad: Shifoklarning professional kompetensiyalarinin takomillashtirish asosida endokrinologiyada…
Qoraqalpog‘iston tibbiyot institutida muhim seminar o‘tkazildi.
Keyingi yillarda O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasida sog‘liqni saqlash sohasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlik yangi bosqichga ko‘tarilmoqda. Xususan, 2025-2026 yillarga mo‘ljallangan ikki mamlakat Sog‘liqni saqlash vazirliklari o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha asosiy chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqilib, uning doirasida keng ko‘lamli ishlar olib borilmoqda. Masalan, respublika ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy tibbiyot markazlari tomonidan Qozog‘istonning nufuzli klinikalari bilan tajriba almashish yo‘lga qo‘yilgan.…
Qozog‘iston Respublikasidan bir qator tajribali tibbiyot xodimlari yetib keldi.
Tadbir doirasida Samarqand, Buxoro, Farg‘ona viloyatlari qatorida Qoraqalpog‘iston Respublikasiga 13-oktyabr sanasida Qozog‘iston Respublikasidan bir qator tajribali tibbiyot xodimlari yetib keldi. Dastlab, Qoraqalpog‘iston tibbiyot instituti klinikasida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda Respublika ixtisoslashtirilgan endokrinologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi Qoraqalpog‘iston filiali direktorlari Qozog‘iston Respublikasidan kelgan bir qator vakillar bilan o‘zaro hamkorlik memorandumiga imzo chekildi hamda kelgusi amalga oshiriladigan chora-tadbirlar rejasi…
“Neyroendokrinologiyaning dolzarb muammolari” mavzusidagi o’quv kursi
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 26-yanvardagi “Endokrinologiya xizmatini takomillashtirish va ko’lamini kengaytirish chora-tadbirlari to’g’risida” gi PQ-102-sonli qarorida belgilangan topshiriqlar ijrosini ta’minlash maqsadida Akademik Yo.X.To’rakulov nomidagi Respublika Ixtisoslashtirilgan Endokrinologiya ilmiy amaliy markazi  Neyroendokrinologiya  bo’limi  rahbari, tibbiyot fanlari doktori,  shifokor endokrinolog Dilorom Sharipovna Xolova tomonidan   2025 yilning 7-8-oktyabr’ kunlari Qoraqalpog’iston Respublikasi endokrinologlari uchun 18 soatlik maxsus “Neyroendokrinologiyaning…
Nukus shahrida boshlangan Salomatlik aktsiyasi qizg’in davom etmoqda.
Unda Akademik Yo.X.Turakulov nomidagi Respublika ixtisoslashtirilgan endokrinologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi Qoraqalpog’iston Respublikasi filiali shifokorlari Kartbaeva Bibjan va Akimniyazova Aygul hamda poytaxtdan kelgan yetakchi shifokorlar aholini turli yosh toifalari bo’yicha profilaktik ko’rikdan va qandli diabet skrining tekshiruvlaridan o’tkazmoqda.
Nukusda salomatlik marafoni boshlandi.
Nukus shahrida 2-31 oktyabr oralig’ida bo’lib utayodgan “Salomatlik marafoni” doirasida  Qandli diabet kasalligini erta aniqlash skriningini o’tkazish va Savolnomani o’tkazish va natijalarini baholash, antropometrik va fizikal tekshiruvlar, bemorga sog’lom turmush tarzi asoslari bo’yicha maslahat berish, Qandli diabeti bor bemorlarga maslahatlar, Ovqatlanish tamoyillari, jismoniy faollik mashqlari, “to’piq gigienasi”, glyukometrdan foydalanish va insulin in’ektsiyasi texnikasini uzlashtirish buyicha…
15-сентябрь кунидан 15-октябрь кунига кадар Ёнгин хавфсизлиги ойлиги умуммиллий кампаниясини
Йиғилишни Академик Ё.Х.Тўракулов номидаги Республика, иҳтисослаштирилган эндокринология илмий-амалий тиббиёт маркази Қорақалпоғистон Республикаси филиали директори Ж.Н.Уббиев очди  ва олиб борди. Кун тартибида қўйилган масалалар ҳозирги куннинг энг асосий масалаларининг бири эканлиги, ҳар йили куз-қиш мавсумида маҳаллаларда фуқораларнинг ис газидан заҳарланиши билан боғлиқ кўнгилсиз ҳодисалар ҳар йили учрашиши, бунда инсонларнинг нобут бўлиши ва соғлигига жиддий зарар етказиш…
«Obod va fayzli mahalla – yurt ko‘rki» shiori ostida umumxalq xayriya hashari
O‘zbekistonda 22−23 avgust kunlari «Obod va fayzli mahalla – yurt ko‘rki» shiori ostida umumxalq xayriya hashari o‘tkazildi. Akademik Yo.X.Turakulov nomidagi Respublika, ixtisoslashtirilgan endokrinologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazining Qoraqalpog‘iston Respublikasi filialida ham hashar o‘tkazildi, filialda 190 xodim qatnashdi, 1,8 gektar obodonlashtirish maydoni foydalanildi, chiqarib tashlangan maishiy va qurilish chiqindilari miqdori 6 tonna chiqarildi va tozalangan ariqlar va…

Read MoreЕжегодно 14 ноября во всем мире широко отмечается Международный день борьбы с диабетом. Социал-демократическая партия «Адолат» также начала проводить различные акции и пропагандистские мероприятия в связи с проводимыми мероприятиями по профилактике и лечению заболеваний. С этой целью сегодня активисты Совета партии во главе с председателем Каракалпакского республиканского Совета СДПУ «Адолат» Н. Каипбергеновым посетили Каракалпакский республиканский…
Read MoreВ Каракалпакском филиале Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра эндокринологии имени академика Ё.Х.Торакулова с 03.11.2025 по 29.11.2025 года начался 144-часовой учебный курс по учебной программе «Выявление и стандартное лечение эндокринных заболеваний в терапии и практике семейного врача. Авторы учебной программы: Рахимова Г.Н., Хайдарова Р.Т., Джураева А.Ш., Ахроров К.У. Цель: совершенствование и обновление профессиональных знаний и навыков…
Read MoreВ последние годы взаимовыгодное сотрудничество между Узбекистаном и Казахстаном в сфере здравоохранения вышло на новый уровень. В частности, разработан план основных мероприятий по развитию сотрудничества между министерствами здравоохранения двух стран на 2025-2026 годы, в рамках которого ведется масштабная работа. Например, республиканскими специализированными научно-практическими медицинскими центрами налажен обмен опытом с престижными клиниками Казахстана. Все более непрерывно…
Read MoreВ рамках мероприятия, наряду с Самаркандской, Бухарской и Ферганской областями, 13 октября в Республику Каракалпакстан прибыл ряд опытных медицинских работников из Республики Казахстан. На встрече, состоявшейся в клинике Каракалпакского медицинского института, директора Каракалпакского филиала Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра эндокринологии и ряд представителей Республики Казахстан подписали меморандум о взаимопонимании и обсудили план дальнейших мероприятий.
Read MoreВ целях обеспечения исполнения поручений, определенных в постановлении Президента Республики Узбекистан от 26 января 2022 года No ПП-102 «О мерах по совершенствованию и расширению охвата эндокринологической службы,» руководителем отдела нейроэндокринологии Республиканского специализированного научно-практического центра эндокринологии имени академика Ё.Х.Туракулова, доктором медицинских наук, врач-эндокринолог Дилором Шариповной Холовой 7-8 октября 2025 года был организован специальный 18-часовой учебный курс…
Read MoreВрачи Каракалпакского филиала Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра эндокринологии имени академика Ё.Х. Туракулова Картбаева Бибжан и Акимниязова Айгуль, а также ведущие врачи из столицы проводят профилактические осмотры и скрининговые обследования на сахарный диабет среди населения различных возрастных категорий в Семейной поликлинике №5.
Read MoreВ рамках «Марафона здоровья», стартовавшихся в городе Нукусе со 2 по 31 октября, Алиевой Анне Валерьевне, врач (тренер) Центра эндокринологии, правела семинар по темам, Скрининг по раннему выявлению сахарного диабета с проведением анкетирования и оценкой результатов, антропометрических и физикальных обследований, консультирование пациента по основам здорового образа жизни, рекомендации для больных сахарным диабетом, принципы питания, физические…
Read MoreИзвините, этот текст доступен только на “Uzbek tili”. Йиғилишни Академик Ё.Х.Тўракулов номидаги Республика, иҳтисослаштирилган эндокринология илмий-амалий тиббиёт маркази Қорақалпоғистон Республикаси филиали директори Ж.Н.Уббиев очди ва олиб борди. Кун тартибида қўйилган масалалар ҳозирги куннинг энг асосий масалаларининг бири эканлиги, ҳар йили куз-қиш мавсумида маҳаллаларда фуқораларнинг ис газидан заҳарланиши билан боғлиқ кўнгилсиз ҳодисалар ҳар йили учрашиши, бунда…
Read More22-23 августа в Узбекистане прошел общенациональный благотворительный субботник под девизом «Благоустроенная и процветающая махалля — украшение страны.» В Каракалпакском филиале Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра эндокринологии имени академика Ё.Х. Туракулова также был проведен субботник. В филиале приняли участие 190 сотрудников. Было использовано 1,8 гектара благоустроительной площади. Вывезено 6 тонн бытовых и строительных отходов, а также…