Keyingi yillarda O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasida sog‘liqni saqlash sohasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlik yangi bosqichga ko‘tarilmoqda. Xususan, 2025-2026 yillarga mo‘ljallangan ikki mamlakat Sog‘liqni saqlash vazirliklari o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha asosiy chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqilib, uning doirasida keng ko‘lamli ishlar olib borilmoqda. Masalan, respublika ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy tibbiyot markazlari tomonidan Qozog‘istonning nufuzli klinikalari bilan tajriba almashish yo‘lga qo‘yilgan.…
Read MoreTadbir doirasida Samarqand, Buxoro, Farg‘ona viloyatlari qatorida Qoraqalpog‘iston Respublikasiga 13-oktyabr sanasida Qozog‘iston Respublikasidan bir qator tajribali tibbiyot xodimlari yetib keldi. Dastlab, Qoraqalpog‘iston tibbiyot instituti klinikasida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda Respublika ixtisoslashtirilgan endokrinologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi Qoraqalpog‘iston filiali direktorlari Qozog‘iston Respublikasidan kelgan bir qator vakillar bilan o‘zaro hamkorlik memorandumiga imzo chekildi hamda kelgusi amalga oshiriladigan chora-tadbirlar rejasi…
Read MoreO’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 26-yanvardagi “Endokrinologiya xizmatini takomillashtirish va ko’lamini kengaytirish chora-tadbirlari to’g’risida” gi PQ-102-sonli qarorida belgilangan topshiriqlar ijrosini ta’minlash maqsadida Akademik Yo.X.To’rakulov nomidagi Respublika Ixtisoslashtirilgan Endokrinologiya ilmiy amaliy markazi Neyroendokrinologiya bo’limi rahbari, tibbiyot fanlari doktori, shifokor endokrinolog Dilorom Sharipovna Xolova tomonidan 2025 yilning 7-8-oktyabr’ kunlari Qoraqalpog’iston Respublikasi endokrinologlari uchun 18 soatlik maxsus “Neyroendokrinologiyaning…
Read MoreUnda Akademik Yo.X.Turakulov nomidagi Respublika ixtisoslashtirilgan endokrinologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi Qoraqalpog’iston Respublikasi filiali shifokorlari Kartbaeva Bibjan va Akimniyazova Aygul hamda poytaxtdan kelgan yetakchi shifokorlar aholini turli yosh toifalari bo’yicha profilaktik ko’rikdan va qandli diabet skrining tekshiruvlaridan o’tkazmoqda.
Read MoreNukus shahrida 2-31 oktyabr oralig’ida bo’lib utayodgan “Salomatlik marafoni” doirasida Qandli diabet kasalligini erta aniqlash skriningini o’tkazish va Savolnomani o’tkazish va natijalarini baholash, antropometrik va fizikal tekshiruvlar, bemorga sog’lom turmush tarzi asoslari bo’yicha maslahat berish, Qandli diabeti bor bemorlarga maslahatlar, Ovqatlanish tamoyillari, jismoniy faollik mashqlari, “to’piq gigienasi”, glyukometrdan foydalanish va insulin in’ektsiyasi texnikasini uzlashtirish buyicha…

В последние годы взаимовыгодное сотрудничество между Узбекистаном и Казахстаном в сфере здравоохранения вышло на новый уровень. В частности, разработан план основных мероприятий по развитию сотрудничества между министерствами здравоохранения двух стран на 2025-2026 годы, в рамках которого ведется масштабная работа. Например, республиканскими специализированными научно-практическими медицинскими центрами налажен обмен опытом с престижными клиниками Казахстана. Все более непрерывно…
Read MoreВ рамках мероприятия, наряду с Самаркандской, Бухарской и Ферганской областями, 13 октября в Республику Каракалпакстан прибыл ряд опытных медицинских работников из Республики Казахстан. На встрече, состоявшейся в клинике Каракалпакского медицинского института, директора Каракалпакского филиала Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра эндокринологии и ряд представителей Республики Казахстан подписали меморандум о взаимопонимании и обсудили план дальнейших мероприятий.
Read MoreВ целях обеспечения исполнения поручений, определенных в постановлении Президента Республики Узбекистан от 26 января 2022 года No ПП-102 «О мерах по совершенствованию и расширению охвата эндокринологической службы,» руководителем отдела нейроэндокринологии Республиканского специализированного научно-практического центра эндокринологии имени академика Ё.Х.Туракулова, доктором медицинских наук, врач-эндокринолог Дилором Шариповной Холовой 7-8 октября 2025 года был организован специальный 18-часовой учебный курс…
Read MoreВрачи Каракалпакского филиала Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра эндокринологии имени академика Ё.Х. Туракулова Картбаева Бибжан и Акимниязова Айгуль, а также ведущие врачи из столицы проводят профилактические осмотры и скрининговые обследования на сахарный диабет среди населения различных возрастных категорий в Семейной поликлинике №5.
Read MoreВ рамках «Марафона здоровья», стартовавшихся в городе Нукусе со 2 по 31 октября, Алиевой Анне Валерьевне, врач (тренер) Центра эндокринологии, правела семинар по темам, Скрининг по раннему выявлению сахарного диабета с проведением анкетирования и оценкой результатов, антропометрических и физикальных обследований, консультирование пациента по основам здорового образа жизни, рекомендации для больных сахарным диабетом, принципы питания, физические…